News

Wybierz miasto

Drzewo Roku 2023

15 June 2023

ROZPOCZĄŁ SIĘ OGÓLNOPOLSKI KONKURS NA DRZEWO ROKU 2023.

Celem plebiscytu jest zwrócenie uwagi na ciekawe, wiekowe drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy otoczyć opieką i zachować dla przyszłych pokoleń.

Wygra drzewo, które zdobędzie najwięcej głosów internautów.

Read more »

Raport finalny projektu "Co-DE Co-ME COMMON EUROPE"

31 May 2023

 

W dniu dzisiejszym zakończył się projekt "Co-DE Co-ME COMMON EUROPE" realizowany przez dwa miasta Cittaslow (Sianów PL oraz Asolo IT) w ramach unijnego programu CERV (Citizens, Equality, Rights and Values). W wyniku działań projektowych powstał ciekawy raport, który podsumowuje badania przeprowadzone w ww. miastach w obszarze aktywności mieszkańców i partycypacji społecznej.

Read more »

W Reszlu obradował międzynarodowy zarząd sieci Cittaslow.

18 April 2023

Wiosenne posiedzenie Międzynarodowego Komitetu Koordynującego światowej sieci miast Cittaslow odbyło się w ubiegłą sobotę w Reszlu. Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo ponieważ Reszel jest pierwszym miastem Cittaslow w Polsce. Historia zatoczyła koło albowiem to na reszelskim zamku w listopadzie 2005 r. nastąpiło uroczyste podpisanie listu intencyjnego w sprawie powołania do życia Polskiej Sieci Miast Cittaslow.

Read more »

Obchody 15-lecia polskiej sieci miast Cittaslow (2007-2022)

09 March 2023

Polską sieć miast Cittaslow powołano do życia w kwietniu 2007 roku. W ciągu ostatnich 15 lat, rozrosła się prawie 10-krotnie. Obecnie liczy 36 członków zwyczajnych, 2 członków wspierających oraz 1 Przyjaciela Cittaslow.

Read more »

Konkurs na inicjatywy społeczne w Morągu

09 March 2023

Zdobywanie zewnętrznych środków finansowych to część pracy bibliotekarek w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu. Zdecydowaną większość działań biblioteka może realizować właśnie dzięki temu, że wygrała kolejny konkurs o grant. Tym razem postarali się o pieniądze dla Was! Tak! Mają 25 300 zł i mogą przekazać je Wam, na zrealizowanie dwóch inicjatyw kulturotwórczych lub projektów edukacyjno-animacyjnych.

Read more »

Odkrywaj Kopernika – wygrywaj nagrody

23 January 2023

Do 30 kwietnia 2023 roku przyjmowane są zgłoszenia do międzynarodowego konkursu o Mikołaju Koperniku i jego odkryciach.

Ideą inicjatywy jest upamiętnienie 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika oraz upowszechnienie na świecie dorobku Wielkiego Astronoma.

Read more »

Jak oszczędzać energię i ciepło

09 November 2022

Dbałość o racjonalne wykorzystanie energii elektrycznej i cieplnej zawsze była ważna w sieci miast Cittaslow. Od wielu lat prowadzone są prace termomodernizacyjne budynków publicznych,udzielane jest wsparcie na wymianę źródeł ciepła, wymieniane jest oświetlenie miejskie na energooszczędne. W obecnych trudnych czasach również w prywatnych domach trzeba rozważnie korzystać z coraz droższej energii elektrycznej oraz ciepła.

Read more »

Podsumowanie Ponadlokalnego Programu Rewitalizacji w Brukseli

13 October 2022

W Domu Polski Wschodniej w Brukseli zaprezentowano społeczne efekty rewitalizacji miast Cittaslow na Warmii i Mazurach. W wystawie uczestniczyli m.in. przedstawiciele samorządu województwa czy burmistrzowie miast Cittaslow.

Read more »

Po spotkaniu krajowych władz sieci Cittaslow.

03 October 2022

Zachodniopomorskie miasteczko Sianów, w dniach 29 września – 1 października, gościło przedstawicieli Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow oraz regionalnych samorządów, którzy przyjęli zaproszenie na konferencję poświęconą „Idei Cittaslow w rozwoju polskich miast na przykładzie regionu Warmii i Mazur”. Wydarzenie to odbyło się przy okazji IX edycji Folk Film Festiwalu.

Read more »

Rada Prezydencka Cittaslow obradowała w Izmirze

13 September 2022

Rada Prezydencka Cittaslow International z Prezydentem Mauro Migliorini (IT) i Wiceprezydentem Jackiem Kostką (PL) 3 września obradowała tym razem w Izmirze w Turcji, na zaproszenie burmistrza tego miasta Tunc Soyer.

Read more »

Narodowe Czytanie w Morągu

02 September 2022

W dniu 2 września 2022 roku na placu przed Kinem Narie, od godz. 11.00 do godz. 14.00 (z możliwością przedłużenia), odbędzie się Narodowe Czytanie, pod patronatem Pary Prezydenckiej. Tegoroczną lekturą będą „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Read more »

Gminy Cittaslow aktywne w działaniach na rzecz czystego powietrza

21 July 2022

Problem jakości powietrza dotyka nie tylko regionów przemysłowych. Warmia i Mazury, jeśli chcą nadal utrzymywać miano „zielonych płuc Polski”, również muszą dbać o czyste powietrze. To, czym oddychamy, jest ważne nie tylko dla turystów ale również dla mieszkańców naszego regionu.

Read more »

Szynaka Meble Promotorem Przedsiębiorczości Rodzinnej

22 June 2022

7 czerwca we Wrocławiu odbyła się 5 edycja Kongresu Firm Rodzinnych, jednego z najważniejszych w kraju wydarzeń adresowanych do przedsiębiorców rodzinnych. ,,Odnowa od nowa” – to hasło przewodnie tegorocznego spotkania, którego tematyka dotyczyła odnajdywania się przedsiębiorców w dynamicznie zmieniającym się świecie, wstrząsanym przez zachodzące zamiany.

Read more »

Konkurs plastyczny na najciekawszy komiks

27 April 2022

Zapraszamy dzieci i młodzież z Gminy Biskupiec do udziału w konkursie na najciekawszy komiks.

Krajowa Sieć Miast Cittaslow obchodzi w tym roku swój jubileusz 15-lecia. Z tej okazji serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w kreatywnym konkursie. Jego przedmiotem jest wykonanie pracy plastycznej – komiksu nawiązującego do charakterystycznego znaku sieci miast Cittaslow – pomarańczowego ślimaka, idei Cittaslow oraz miasta Biskupiec.

Read more »

Najciekawszy gadżet Cittaslow

27 April 2022

Burmistrz Biskupca ogłasza konkurs na najciekawszy gadżet promocyjny z okazji 15-lecia Cittaslow.

Zapraszamy do udziału w konkursie na najciekawszy gadżet promocyjny z okazji 15-lecia Sieci Miast Cittaslow. Konkurs adresowany jest do lokalnych artystów i twórców. Materiał i forma z którego zrobiony będzie gadżet pozostaje w gestii autorów. Organizator powoła komisje konkursową, która wyłoni I, II i III miejsce. Zwycięska praca (I miejsce) reprezentować będzie Gminę Biskupiec podczas Festiwalu Miast Cittaslow w Prudniku biorąc udział w kolejny etapie konkursu. Prace należy dostarczyć do 16 maja do Urzędu Miejskiego w Biskupcu pok.33, III piętro.

Read more »

Po spotkaniu międzynarodowych władz sieci Cittaslow.

02 December 2021

Włoskie miasteczko Belluno gościło w ubiegłą sobotę (27.11.21r.) Międzynarodowy Komitet Koordynujący. Polską sieć Cittaslow reprezentowali Koordynator Krajowy Jacek Kostka, burmistrz Górowa Iławeckiego oraz burmistrzowie Lidzbarka, Działdowa i Sianowa (woj. zachodniopomorskie). Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, który jest członkiem wspierającym ruchu, reprezentowała członek zarządu województwa Jolanta Piotrowska, która w swoim wystąpieniu podkreślała aktywną współpracę miasteczek Cittaslow w skali regionu, ale też całego kraju.

Read more »

Konsultacje - Miasta dobrego życia 2030. Program rozwoju miast

15 December 2021

Informujemy, że konsultacje Programu rozwoju miast Cittaslow trwają do 20. grudnia 2021r. włącznie. Zachęcamy Państwa do udziału.

Dobiegły końca prace nad projektem dokumentu "Miasta dobrego życia 2030. Program rozwoju miast sieci Cittaslow województwa warmińsko-mazurskiego". Został on dostosowany do zapisów krajowych i regionalnych dokumentów strategicznych odnoszących się bezpośrednio do funduszy Unii Europejskiej na lata 2021 - 2027 oraz do obowiązujących i projektowanych aktów prawnych dotyczących wdrażania wspomnianych funduszy. Wykorzystano w nim informacje i opinie pozyskane w trakcie konsultacji prowadzonych we wstępnej fazie przygotowań.

Read more »

Zagłosuj na nasz region w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny POT

22 October 2021

Ruszyło głosowanie na Certyfikat Internautów 2021 na Najlepszy Produkt Turystyczny Polskiej Organizacji Turystycznej. Kolejny raz w ramach konkursu POT wsłuchuje się w głos aktywnych w sieci turystów.

Read more »

Program rozwoju miast sieci Cittaslow

20 October 2021

Zapraszamy do zapoznania się z dokumentem jakim jest projekt „Programu rozwoju miast sieci Cittaslow województwa warmińsko- mazurskiego”.

Read more »

Czy regionalni przewodnicy PTTK znają Działdowo?

08 October 2021

W minioną sobotę (25 września 2021 r.) Działdowo odwiedziła grupa ok. 60 przedstawicieli Oddziału Warmińsko-Mazurskiego PTTK w Olsztynie. Byli to doświadczeni przewodnicy po naszym regionie, a także 25 osób, które właśnie ukończyły kurs i podczas uroczystości zorganizowanej na działdowskim zamku, odbierały zdobyte certyfikaty i „blachy” przewodników.

Read more »