Aktualności

Wybierz miasto

Drzewo Roku 2023

15 czerwiec 2023

ROZPOCZĄŁ SIĘ OGÓLNOPOLSKI KONKURS NA DRZEWO ROKU 2023.

Celem plebiscytu jest zwrócenie uwagi na ciekawe, wiekowe drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy otoczyć opieką i zachować dla przyszłych pokoleń.

Wygra drzewo, które zdobędzie najwięcej głosów internautów.

Czytaj więcej »

Raport finalny projektu "Co-DE Co-ME COMMON EUROPE"

31 maj 2023

 

W dniu dzisiejszym zakończył się projekt "Co-DE Co-ME COMMON EUROPE" realizowany przez dwa miasta Cittaslow (Sianów PL oraz Asolo IT) w ramach unijnego programu CERV (Citizens, Equality, Rights and Values). W wyniku działań projektowych powstał ciekawy raport, który podsumowuje badania przeprowadzone w ww. miastach w obszarze aktywności mieszkańców i partycypacji społecznej.

Czytaj więcej »

W Reszlu obradował międzynarodowy zarząd sieci Cittaslow.

18 kwiecień 2023

Wiosenne posiedzenie Międzynarodowego Komitetu Koordynującego światowej sieci miast Cittaslow odbyło się w ubiegłą sobotę w Reszlu. Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo ponieważ Reszel jest pierwszym miastem Cittaslow w Polsce. Historia zatoczyła koło albowiem to na reszelskim zamku w listopadzie 2005 r. nastąpiło uroczyste podpisanie listu intencyjnego w sprawie powołania do życia Polskiej Sieci Miast Cittaslow.

Czytaj więcej »

Obchody 15-lecia polskiej sieci miast Cittaslow (2007-2022)

09 marzec 2023

Polską sieć miast Cittaslow powołano do życia w kwietniu 2007 roku. W ciągu ostatnich 15 lat, rozrosła się prawie 10-krotnie. Obecnie liczy 36 członków zwyczajnych, 2 członków wspierających oraz 1 Przyjaciela Cittaslow.

Czytaj więcej »

Konkurs na inicjatywy społeczne w Morągu

09 marzec 2023

Zdobywanie zewnętrznych środków finansowych to część pracy bibliotekarek w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu. Zdecydowaną większość działań biblioteka może realizować właśnie dzięki temu, że wygrała kolejny konkurs o grant. Tym razem postarali się o pieniądze dla Was! Tak! Mają 25 300 zł i mogą przekazać je Wam, na zrealizowanie dwóch inicjatyw kulturotwórczych lub projektów edukacyjno-animacyjnych.

Czytaj więcej »

Jak oszczędzać energię i ciepło

09 listopad 2022

Dbałość o racjonalne wykorzystanie energii elektrycznej i cieplnej zawsze była ważna w sieci miast Cittaslow. Od wielu lat prowadzone są prace termomodernizacyjne budynków publicznych,udzielane jest wsparcie na wymianę źródeł ciepła, wymieniane jest oświetlenie miejskie na energooszczędne. W obecnych trudnych czasach również w prywatnych domach trzeba rozważnie korzystać z coraz droższej energii elektrycznej oraz ciepła.

Czytaj więcej »

Podsumowanie Ponadlokalnego Programu Rewitalizacji w Brukseli

13 październik 2022

W Domu Polski Wschodniej w Brukseli zaprezentowano społeczne efekty rewitalizacji miast Cittaslow na Warmii i Mazurach. W wystawie uczestniczyli m.in. przedstawiciele samorządu województwa czy burmistrzowie miast Cittaslow.

Czytaj więcej »

Po spotkaniu krajowych władz sieci Cittaslow.

03 październik 2022

Zachodniopomorskie miasteczko Sianów, w dniach 29 września – 1 października, gościło przedstawicieli Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow oraz regionalnych samorządów, którzy przyjęli zaproszenie na konferencję poświęconą „Idei Cittaslow w rozwoju polskich miast na przykładzie regionu Warmii i Mazur”. Wydarzenie to odbyło się przy okazji IX edycji Folk Film Festiwalu.

Czytaj więcej »

Rada Prezydencka Cittaslow obradowała w Izmirze

13 wrzesień 2022

Rada Prezydencka Cittaslow International z Prezydentem Mauro Migliorini (IT) i Wiceprezydentem Jackiem Kostką (PL) 3 września obradowała tym razem w Izmirze w Turcji, na zaproszenie burmistrza tego miasta Tunc Soyer.

Czytaj więcej »

Gminy Cittaslow aktywne w działaniach na rzecz czystego powietrza

21 lipiec 2022

Problem jakości powietrza dotyka nie tylko regionów przemysłowych. Warmia i Mazury, jeśli chcą nadal utrzymywać miano „zielonych płuc Polski”, również muszą dbać o czyste powietrze. To, czym oddychamy, jest ważne nie tylko dla turystów ale również dla mieszkańców naszego regionu.

Czytaj więcej »

Ksielice w sieci Cittaslow po obradach we Włoszech

24 czerwiec 2022

Po dwuletniej przerwie członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Cittaslow spotkali się we włoskim Orvieto.

Podczas dwudniowych obrad członkowie stowarzyszenia dyskutowali o strategii działania na kolejne lata, roli stowarzyszenia w życiu codziennym lokalnych społeczności oraz realizowanych i planowanych projektach. Dokonano zmian w zapisach międzynarodowego statutu.

Czytaj więcej »

Szynaka Meble Promotorem Przedsiębiorczości Rodzinnej

22 czerwiec 2022

7 czerwca we Wrocławiu odbyła się 5 edycja Kongresu Firm Rodzinnych, jednego z najważniejszych w kraju wydarzeń adresowanych do przedsiębiorców rodzinnych. ,,Odnowa od nowa” – to hasło przewodnie tegorocznego spotkania, którego tematyka dotyczyła odnajdywania się przedsiębiorców w dynamicznie zmieniającym się świecie, wstrząsanym przez zachodzące zamiany.

Czytaj więcej »

Konkurs plastyczny na najciekawszy komiks

27 kwiecień 2022

Zapraszamy dzieci i młodzież z Gminy Biskupiec do udziału w konkursie na najciekawszy komiks.

Krajowa Sieć Miast Cittaslow obchodzi w tym roku swój jubileusz 15-lecia. Z tej okazji serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w kreatywnym konkursie. Jego przedmiotem jest wykonanie pracy plastycznej – komiksu nawiązującego do charakterystycznego znaku sieci miast Cittaslow – pomarańczowego ślimaka, idei Cittaslow oraz miasta Biskupiec.

Czytaj więcej »

Najciekawszy gadżet Cittaslow

27 kwiecień 2022

Burmistrz Biskupca ogłasza konkurs na najciekawszy gadżet promocyjny z okazji 15-lecia Cittaslow.

Zapraszamy do udziału w konkursie na najciekawszy gadżet promocyjny z okazji 15-lecia Sieci Miast Cittaslow. Konkurs adresowany jest do lokalnych artystów i twórców. Materiał i forma z którego zrobiony będzie gadżet pozostaje w gestii autorów. Organizator powoła komisje konkursową, która wyłoni I, II i III miejsce. Zwycięska praca (I miejsce) reprezentować będzie Gminę Biskupiec podczas Festiwalu Miast Cittaslow w Prudniku biorąc udział w kolejny etapie konkursu. Prace należy dostarczyć do 16 maja do Urzędu Miejskiego w Biskupcu pok.33, III piętro.

Czytaj więcej »

Po spotkaniu międzynarodowych władz sieci Cittaslow.

02 grudzień 2021

Włoskie miasteczko Belluno gościło w ubiegłą sobotę (27.11.21r.) Międzynarodowy Komitet Koordynujący. Polską sieć Cittaslow reprezentowali Koordynator Krajowy Jacek Kostka, burmistrz Górowa Iławeckiego oraz burmistrzowie Lidzbarka, Działdowa i Sianowa (woj. zachodniopomorskie). Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, który jest członkiem wspierającym ruchu, reprezentowała członek zarządu województwa Jolanta Piotrowska, która w swoim wystąpieniu podkreślała aktywną współpracę miasteczek Cittaslow w skali regionu, ale też całego kraju.

Czytaj więcej »

Konsultacje - Miasta dobrego życia 2030. Program rozwoju miast

15 grudzień 2021

Informujemy, że konsultacje Programu rozwoju miast Cittaslow trwają do 20. grudnia 2021r. włącznie. Zachęcamy Państwa do udziału.

Dobiegły końca prace nad projektem dokumentu "Miasta dobrego życia 2030. Program rozwoju miast sieci Cittaslow województwa warmińsko-mazurskiego". Został on dostosowany do zapisów krajowych i regionalnych dokumentów strategicznych odnoszących się bezpośrednio do funduszy Unii Europejskiej na lata 2021 - 2027 oraz do obowiązujących i projektowanych aktów prawnych dotyczących wdrażania wspomnianych funduszy. Wykorzystano w nim informacje i opinie pozyskane w trakcie konsultacji prowadzonych we wstępnej fazie przygotowań.

Czytaj więcej »

Program rozwoju miast sieci Cittaslow

20 październik 2021

Zapraszamy do zapoznania się z dokumentem jakim jest projekt „Programu rozwoju miast sieci Cittaslow województwa warmińsko- mazurskiego”.

Czytaj więcej »

Czy regionalni przewodnicy PTTK znają Działdowo?

08 październik 2021

W minioną sobotę (25 września 2021 r.) Działdowo odwiedziła grupa ok. 60 przedstawicieli Oddziału Warmińsko-Mazurskiego PTTK w Olsztynie. Byli to doświadczeni przewodnicy po naszym regionie, a także 25 osób, które właśnie ukończyły kurs i podczas uroczystości zorganizowanej na działdowskim zamku, odbierały zdobyte certyfikaty i „blachy” przewodników.

Czytaj więcej »

KOŁOMYJKA ZNACZY ŻYCIE. Koncert w Oranżerii Kultury

10 czerwiec 2021

Szanowni Państwo,

4 czerwca, wieczorem, na tarasie Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim miało miejsce spotkanie z muzyką dawnej Bojkowszczyzny.
Wybrzmiał koncert pieśni i utworów instrumentalnych wykonaniu zespołów:
Susidojki / Bobrowniczanie i Rodzinnej Kapeli Wasilewskich.

Czytaj więcej »

Święto Dzieci w Biskupcu

10 czerwiec 2021

Amfiteatr Miejski zamienił się 1 czerwca w wielki plac zabaw wypełniony atrakcjami dla najmłodszych.

Biskupiec celebrował święto najmłodszych piknikiem rodzinnym w Amfiteatrze Miejskim.

Czytaj więcej »