Wydarzenia

Dni Dziedzictwa Europejskiego w Barczewie

W tym roku, w Barczewie, obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, na które zaprasza Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Barczewie zapowiadają się bardzi interesująco. Zapraszamy na nie już w weekend, 9 i 10 września 2023 r.
9 września, o godz. 16:00 w Salonie Muzycznym im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie, ul. Mickiewicza 13, odbędzie się Spotkanie autorskie z KAZIMIERZEM BRAKONIECKIM pt. „Warmiński Budda: poeta w środku swojego świata”.

Kazimierz Brakoniecki jest poetą, eseistą, pisarzem i krytykiem literackim, urodzonym w 1952 r. w Barczewie. Jest autorem licznych książek, głównie poetyckich i eseistyczno-autobiograficznych. Ma w dorobku także tłumaczenia poezji frankofońskiej. Jest współzałożycielem „Borussii” i pierwszym redaktorem naczelnym czasopisma pod tym samym tytułem. Jest laureatem licznych nagród za twórczość kulturalną i literacką. Jubileusz twórcy jest okazją do spotkania go w rodzinnym Barczewie.
Partnerami tego spotkania jest Fundacja „Borussia”, Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia”, Goethe-Institut w Warszawie.
10 września, o godz. 16:00 w Skarbcu Kultury Europejskiej w Barczewie (ul. Grunwaldzka 15) nastąpi otwarcie wystawy pt. "CO ŁĄCZY BARBARĘ HULANICKĄ Z MIKOŁAJEM KOPERNIKIEM". Zaprezentowane zostaną wówczas tkaniny autorstwa Barbary Hulanickiej, ze zbiorów Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku oraz Muzeum Budownictwa Ludowego-Parku Etnograficznego w Olsztynku. Będzie to okazja do przypomnienia życiorysu Barbary Hulanickiej w jubileuszowym roku Mikołaja Kopernika oraz do wysłuchania wspomnień z nią związanych, przyjaciół wybitnej artystki. Jubileusz jej setnych urodzin odbędzie się w przyszłym roku.
BARBARA HULANICKA była artystką plastyczką, projektantką tkanin dwuosnowowych- dwustronnych, animatorką życia artystycznego i kulturalnego. Życiowa droga Barbary i jej męża, Andrzeja, wiodła przez Mikołajki, Reszel i Frombork aż do Barczewa, gdzie przez 30 lat prowadzili działalność kulturalną i animacyjną. Każdy etap życiowej drogi Hulanickich pozostawił trwały ślad w artystycznej spuściźnie Warmii i Mazur. Dorobek artystyczny Hulanickiej obejmuje różnorodne techniki tkackie, a najbardziej imponująco przedstawiają się osiągnięcia w najbardziej przez artystkę lubianej technice- tkaninie podwójnej, najtrudniejszej technice tkackiej.
Mikołaj Kopernik był jednym z najbardziej fascynujących uczonych okresu renesansu. Astronom, kanonik, prawnik, matematyk, lekarz i ekonomista. Znany przede wszystkim jako „twórca” teorii heliocentrycznej, która dała początek współczesnym poglądom na budowę świata.
Dwie różne postaci, dwa różne światy i różne epoki działalności. A jednak są wspólne wątki…
Co łączy Barbarę Hulanicką z Mikołajem Kopernikiem? Tego dowiemy się podczas wydarzenia, na które serdecznie zapraszamy.

 

dnia dziedzictwa barczewa